Soutěž Najdi rozdíly

49. termín


Holi


Holi - svátek příchodu jara, známý jako "svátek barev", se slaví za posledního úplňku lunárního měsíce Phalguna. V našem kalendáři je to přelom února a března. Letos oslavy Holi vycházejí na 6. března. Slaví se především v Indii, Nepálu, Srí Lance a Pákistánu. S oslavami se lze ale setkat všude tam, kde je početnější indická komunita.

Oslavuje se tři až šestnáct dní, v hlavní den oslav, zvaný Dhuli, nosí lidé obyčejně prostý bílý oděv a hází po sobě práškem pestrých barev či se vzájemně kropí obarvenou vodou. Každá barva má svůj význam: zelená značí harmonii, oranžová optimismus, modrá vitalitu a červená radost a lásku. Barevné prášky se tradičně vyráběly z přírodních léčiv jako neem nebo kurkuma. Tyto složky mají blahodárné účinky na regeneraci organismu po náročném zimním období. Hólí má tak i ryze praktické účinky.

 

Existují i desítky krajových variant oslav, z nichž pro nás nejzajímavější je ta z městečka Barsána poblíž Mathury. Při tamním lath már hólí, neboli „výpraskovém hólí“, muži provokují ženy rozvernými písněmi a stříkáním vody, za což jim ženy vyplácejí rány bambusovými holemi. Tento rituál odkazuje na příběh o bohu Krišnovi, který prý šel do Barsany za svou milovanou pastýřkou Rádhou a škádlil ji i její kamarádky, načež ho odehnaly holemi.

  

První zmínky o Holi pochází ze 7. století, kdy je zmiňován v sanskrtském dramatu Ratnaválí. Souvisí s příběhem o Prahládovi a jeho otci Hiranjakašipuovi, který si askezí vymohl nesmrtelnost, postupně ovládl celý svět a opojen mocí začal od všech bytostí vyžadovat, aby ho uctívaly jako nejvyššího boha.

Prahlád byl však pevným oddaným boha Višnua, a protože se odmítl vzdát své víry, stal se trnem v oku svého otce. Ten se ho pokusil několikrát zabít, ale nikdy neuspěl a nezbylo mu nic jiného, než požádat o pomoc svoji sestru Hóliku. Protože Hólice nedokázala ublížit ani ta nejžhavější výheň, měla si sednout na hranici s Prahládem na klíně a počkat, až z něj bude jen popel. Díky Višnuovu zásahu se ale stal pravý opak – Hólika shořela, zatímco Prahlád z plamenů vyvázl živý a zdravý.

 

Na upomínku Prahláda a boha Višnua se začalo slavit hólí. Původně chodili lidé v tento čas do chrámů boha Višnua a nanášeli červenou barvu na jeho obrazy a ztvárnění. Červená barva je znamením touhy a při tomto obřadu lidé věří, že jim Višnu splní jejich přání.


Odměny:

3x hlavní výhra

Mangovo-pomerančové smoothie

Výherci:
DeathMaster88
makak-magot
lacrima1

3x vedlejší výhra

Čokoládový nápoj

Výherci:
jája12343
guten0123456
orion04Nalezeno:


Nalezené rozdíly

Pro odeslání odpovědi se musíte přihlásit.


Na tento termín odpověděli:

Martinka72, MobR1, bludička49, DeathMaster88, puska54, faz666, dasah53, pááájuš, fia.go, ŽIRAFA.LEV, pokoruška1, moje.farma.2013, -ANVAN-, makak-magot, ananuki, 16doboska, zjm_03, 777doboska, -babi691-, mura5, babi6911, servr2, Ettelwen17, michalka59, .poutnice., papulka70, jája12343, rebelka2859, -nikolka-82, .poja., kapuska69, Erča101, Feris1, guten0123456, HELENIE, marublaha, Skeewe, Beruška.Janka, Verense, fujtajblinka, .helm., fialka40, ovets1, majinka411, JanaKNS, lacrima1, 25mates, pavlasek1400, wocicko, mamaMarta, formicka, formicka71, Mirkaf, formix, andelzivota, -pifik-, pavel-66, orion04, KralovaMatka, Litvinov_CZetaX, kerryhill, Pepe4467