Soutěž Najdi rozdíly

40. termín


  

Svatá Barbora

 

Barbora z Nikodémie patří ke čtrnácti svatým, kteří byli vzýváni v těžkých chvílích, např. v minulosti při morových epidemiích. I přes to, že se o svaté Barboře dochovaly pouze kusé zprávy, katolická církev ji řadí mezi světce a mučedníky a její svátek připadá na 4. prosinec. V Čechách je svaté Barboře zasvěceno několik kostelů, nejznámější z nich je chrám svaté Barbory v Kutné Hoře a také jí byly zasvěcovány kostelní zvony.

 

Svatá Barbora žila ve 3. století. Podle legendy byla krásná dívka, dcera bohatého kupce Dioskura z Nikodémie (dnešní Izmit v severozápadním Turecku). Její matka zemřela velmi brzy a otec ji vychovával v helenistickém duchu. V úmyslu chránit ji před zlým vlivem okolního světa a nápadníky, ji zavřel do věže. Jeden z jejich sloužících byl křesťanem a přivedl Barboru k víře. Když se to její otec dozvěděl, chtěl ji donutit, aby se křesťanství zřekla. Té se před jeho zlobou podařilo utéci a skrýt se ve skalní puklině. Zde ji na udání pastýře našel otec a předal ji soudci. Byla krutě mučena, víry se ale nevzdala, a nakonec odsouzena k trestu smrti. Rozsudek provedl její otec, který jí sťal hlavu mečem. Vzápětí ho ale zabil do něj udeřivší blesk.

 

Svatá Barbora je uctívána jako ochránkyně proti smrti bleskem, požáry a před rizikem náhlé či násilné smrti. Je patronkou horníků, slévačů, stavebních dělníků, pokrývačů, tesařů, architektů, kameníků, kuchařů, hrobníků, hasičů, dělostřelců a pyrotechniků.

Na její svátek nechávali horníci hořet ve štolách přes noc kahany na ochranu před smrtí a úrazy - tzv. Barbořino světlo.

Mezí její atributy, s kterými je znázorňována, patří dělo, kalich, kniha, meč, paví pera, věž se třemi okny a kříž. Také bývá vyobrazována ve společnosti dalších 13 pomocníků v nouzi.

 

V našich krajích je zvykem v den jejího svátku řezat větvičky (nejčastěji třešňové), tzv. "barborky", které by měly vykvést na Vánoce a přinést tak rodině štěstí. Dřívějším zvykem bylo, že na každou větvičku pověsila dívka jméno chlapce, který ji byl sympatický. Která větvička pak rozkvetla nejdříve, toho si měla vzít za manžela. Další pověrou bylo, že v kolikátý den barborka vykvete, v tolikátém měsíci potká dívku štěstí.

 

Stejně jako v mnoha dalších dnech adventu chodily i na sv. Barboru různé masky, ve středověku se prolínaly bujaré oslavy spojené s magií s uctíváním sv. Barbory. Později se provozovala i divadelní představení o jejím osudu; dochovalo se několik barokních her o Barboře ze 17. a 18. století.

 

V 19. století chodívaly po vesnických domech Barbory - ženy a dívky zahalené do bílých šatů se závojem nebo rouškou přes obličej. Někde se objevovaly i v oděvu jeptišek s rozpuštěnými vlasy, ozdobenými věnečkem. Jinde měly ženy pouze pomoučněný obličej a vlasy přehozené dopředu přes tváře. Většinou chodívaly po dvojicích nebo trojicích, z nichž jedna nesla v ruce košík s jablky, ořechy a cukrovím na obdarovávání malých dětí a druhá metlu nebo vařečku na děti zlobivé. Během návštěvy stavení zazpívaly píseň o svaté Barboře a podělily děti. V jejich písních se objevovaly verze z her o Barboře. Někdy chtěly, aby se děti pomodlily a strašily je přitom huhláním "mulisi, mulisi", což bylo zkomolené "modli se, modli se". Později chtěly od dětí písničky nebo básničky, podobně jako Mikuláš.


Na Bechyňsku jich chodívalo až šest, vlasy měly rozčesané přes obličej, na hlavě korunku nebo věneček, v levé ruce košíček s dárky hodným dětem a v pravé metlu na ty zlobivé. Hlavní z nich nesla v ruce zvoneček a zvoněním ohlašovala příchod do stavení, ostatní šlehaly metlou na okno. Na Roudnicku odměňovaly hodné děti pečivem "barborky" nebo "fakulky" - zvláštní drobné pečivo.

Později se na Barboru začal držet jiný zvyk - Barbory přestaly jako masky chodit po vsích, ale jejich tradice nadělování dětem byla udržována alespoň nepatrným způsobem. Děti večer před jejím svátkem dávaly za okno talířek nebo punčochu a druhý den ráno tam našly nadílku od Barbory. Nebo také jen pár brambor či uhlí, pokud zlobily.

 

Zajímavostí je, že od jejího jména je odvozen název pro barbituráty, podle kyseliny barbiturové pojmenované podle objevu v den jejího svátku.

 


Odměny:

3x hlavní výhra

Mrkvovo-jablečná směs

Výherci:
makak-magot
Johnny2
formicka71

3x vedlejší výhra

Cukino-jablečný koláč

Výherci:
katerinadujkova
ramruma
pavel-66Nalezeno:


Nalezené rozdíly

Pro odeslání odpovědi se musíte přihlásit.


Na tento termín odpověděli:

dasah53, Vymik, smaugdragon, tono2007, herodesuvpes, tonek88, katerinadujkova, terez8888, pááájuš, soptanda111, antii_cz, jav01, -babi691-, mura5, babi6911, servr2, Ettelwen17, 87, michalka59, .poutnice., papulka70, jája12343, rebelka2859, -nikolka-82, .poja., kapuska69, Bjuk, bohouš2011, micky9494, mancity25, makak-magot, mamaMarta, Johnny2, -marmar22-, kozelkozell, fabianova103, mamba54, kobra.54, kafluXp, Fialka500, fia.go, ŽIRAFA.LEV, pokoruška1, moje.farma.2013, -ANVAN-, majinka2010, vcelar2002, wxecr, andy232, Pepe4467, Litvinov_CZetaX, anvan, ramruma, slezi51, anvan26, jimina2013, -mich2013-, verner1971, kubidlo, camari55, traktuuurek, tatkanas, honzi, ziggystardust, marublaha, formicka, formicka71, Mirkaf, formix, andelzivota, -pifik-, pavel-66, orion04, KralovaMatka, Feris1, guten0123456, dracice-86