Soutěž Najdi rozdíly

33. termín


Diwali - svátek světel

 

Název Diwali je zkratkou původního slova ze sanskrtu Dīpāvali, což znamená "řada lamp". Jde o hinduistický pohyblivý svátek, který se slaví od poloviny října do poloviny listopadu. Začíná vždy 15. dne hinduistického měsíce Kartik, 20 dnů po hinduistickém svátku Dasahra, když je Měsíc v novu. Samotné slavnosti trvají pět dní. Letos začátek Diwali připadá na 23. října. Jeho duchovní význam spočívá ve vítězství světla nad tmou, poznáním nad nevědomostí, dobra nad zlem a naděje nad zoufalstvím. Diwali je oficiálním státním svátkem v Indii, Guyaně, Trinidad a Toganu, Malajsii, Nepálu, Singapuru, Srí Lance a Fidži.

 

Před státkem lidé nazdobí své domovy a mnohdy si pořídí na slavnosti nové šaty, kuchyňské vybavení a další vybavení domácnosti až po nákup automobilu, v tomto období naplno propuká nákupní horečka. Během Diwali se pořádají rodinné hostiny, rodinní příslušníci se navzájem obdarovávají sladkostmi a rozsvicejí se malé hliněné lampičky (divas) naplněné olejem. Ty symbolizují vítězství dobra nad zlem. Dívky a ženy také vytváření z barevné rýže, mouky, písku nebo květů rangoli na podlahách v blízkosti dveří a na nádvořích.

 

K Diwali se vážou různé legendy: 

Hinduisté si jej spojují s dvěmi událostmi: Především na severu Indie se jedná o návrat Rámy po 14 letech z vyhnanství. Když se vracel do svého hlavního města Ayodhya, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu. Na jihu Indie se jedná o oslavu porážky zlého démona Narakasury, kterého porazil sám Kršna a osvobodil tak 16 000 žen, které démon držel v zajetí.  

Pro Sikhy představuje Diwali především den, kdy byl z vězení v pevnosti Gwalior propuštěn guru Hargóbinda a spolu s ním 52 dalších vládců roku 1619. Mughalský vládce Jahangir jeho a dalších 52 místních vládců uvěznil proto, že se bál jeho rostoucího vlivu. Jahangir nechtěl původně propustit všechny uvězněné a stanovil proto podmínku, že spolu s Hargóbindou smí odejít pouze tolik uvězněných, kolik se dokáže cestou z pevnosti držet jeho pláště. Hargóbinda si proto ve vězení utkal velký plášť s 52 stuhami tak, aby se jeho pláště mohli cestou z pevnosti držet všichni uvěznění. 

Pro Džainy je tak slaven den, kdy Mahávíra, poslední z Tírthankarů, dosáhl nirvány.

 


Odměny:

3x hlavní výhra

Mangovo-pomerančové smoothie

Výherci:
andelzivota
anvan
slezi51

3x vedlejší výhra

Čokoládový lívanec

Výherci:
**farmářka**
KralovaMatka
antii_czNalezeno:


Nalezené rozdíly

Pro odeslání odpovědi se musíte přihlásit.


Na tento termín odpověděli:

Armonos, kuc.sar, dasah53, ananuki, 16doboska, **farmářka**, zjm_03, 777doboska, makak-magot, marublaha, formicka, formicka71, Mirkaf, formix, andelzivota, -pifik-, pavel-66, orion04, KralovaMatka, pááájuš, HELENIE, D.NIKKA, Brutusko, **chelsea24**, anvan, ramruma, slezi51, anvan26, jimina2013, -mich2013-, michalka59, .poutnice., papulka70, jája12343, rebelka2859, -nikolka-82, .poja., kapuska69, antii_cz, Beruška.Janka, MobR1, bludička49, DeathMaster88, puska54, faz666, fialka40, andy232, nika.pa, ziggystardust, 1quick, .helm., kubíkpytlík, majinka2010, vcelar2002, wxecr, bajecnazena70, -babi691-, mura5, babi6911, servr2, Ettelwen17, *lucas*95, tono2007